Tabipler Birliği uyarıyor: Etler Allah’a emanet!

0
423

Dünyanın en pahalı kırmızı etinin satıldığı Türkiye’de, soframıza gelen etin sağlığı tartışma konusu. Etin menşei, hayvanların kesim öncesi sağlık koşulları, kesim yerlerinin temizliği ve sonrasında etin sağlıklı koşullarda muhafaza edilip edilmediği konularında tam bir belirsizlik var.

Türk Tabipleri Birliği Halk Sağlığı Kolu bir açıklama yayınladı ve Türkiye’de perakende olarak satılan etlerin kontrolünün yapılmadığını vurguladı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında gerekli eşgüdümün sağlanmadığı belirtilen açıklamada, et sağlığının belediyelerin insafına bırakıldığına dikkat çekildi.

“Son dönemde kamuoyuna yansıyan bazı görüntüler tüketilen etlerin sağlığıyla ilgili olarak sorunların olabileceğini düşündürmüştür” ifadelerini kullanan Tabipler Birliği, gerekli önlemlerin acilen alınması gerektiğini belirtti.

Açıklama metninden bir bölümü aktarıyoruz:

“Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Yönetmeliği’nde özellikle kombina ve mezbahalara kesim ve işlenme için gönderilecek büyük ve küçükbaş hayvanlar gerek nakilleri sırasında; gerekse kesimleri öncesinde ve sonrasında veteriner kontrolünden geçmesi ve sağlık raporu bulunması koşulu varken son dönemde kamuoyuna yansıyan bazı görüntüler tüketilen etlerin sağlığıyla ilgili olarak sorunların olabileceğini düşündürmüştür. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı mezbaha, et kombinası ve kesim yerlerinin denetimi sorumluluğunu yerine getirerek ilgili yönetmelik hükümlerince mezbaha ve et kombinalarını sürekli denetlemeli; gerekli durumlarda Sağlık Bakanlığı ile işbirliği yapmalı ve denetim sonuçlarını kamuoyu ile paylaşmalıdır. Tüketicinin sağlıklı et ve et ürünlerine ulaşma hakkı hiçbir şüpheye yer vermeyecek şekilde korumalıdır.”

CEVAP VER