İstanbul depreminde fukaralar ölecek! Çok yakında!

0
445

İstanbul depremi yaklaşıyor. Deprem gerçeği henüz tazeyken herkes bu ihtimali tartışıyordu, hatta evlerini “sallantıda” görenler parklarda çadırlarda yaşıyordu. Şimdi her şey çok normalmiş gibi evlere girildi. Ama deprem yaklaşıyor. Ve gelecek depremde fukaralar ölecek!..

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, Türk-Japon ortak projesi olan MarDİM (Marmara Bölgesi Deprem ve Tsunami Zararlarının Azaltılması Ve Afet Eğitimi) toplantısı öncesi açıklamalarda bulundu. Açıklamalardan çıkardığımız sonuç şu: Olası İstanbul depreminde fakir mahalleler yıkılacak, on binlerce, belki de yüz binlerce insan ölecek…

Haluk Özener, şunları söyledi:

“Marmara’da daha çok toplamış olduğumuz veriler, depremin lokasyonu ve büyüklüğü ile ilgili bilimsel veriler sağlayacak ama bizim özellikle karar vericilere ve İstanbul çevresi ile Marmara’da yaşan vatandaşlara söyleyeceğimiz en önemli mesaj; İstanbul’da bizi etkileyecek bir depremin olacağı çok açık. Bunun yaklaşık boyutlarını da hep söylüyoruz; 7’nin üzerinde bir deprem olacağı, bazı bilim adamlarına göre 7.2 olacak, 7.5 senaryoları var. Ama 7’nin üzerinde olacağı kesin. Bilemediğimiz tek şey bunun zamanı. Zamanı bilemediğimiz için bununla yaşamaya alışmamız lazım. Bu depremin zamanını maalesef bilemiyoruz. Bilemediğimiz için yapmamız gereken tek şey onunla yaşamayı öğrenmek, ona karşı tedbirler almak. Vatandaşın önünde, kameraların önünde konuşulacak tek şey, buna hazır olmak için elimizden geleni yapmamız ve bununla yaşamaya alışmamız…”

TSUNAMİ OLACAK

Haluk Özener, tsunami konusunda ise şunları söyledi:

“Tarihsel kayıtlara baktığımız zaman Ege Denizi’nde, Akdeniz ve Marmara’nın içinde de tsunamilere rastlandığı görülmekte. Şanslıyız çünkü Marmara bir iç deniz ve fayın özelliğinden dolayı, doğrultu atımlı bir fayda çok büyük tsunamiler beklenmiyor. Bir normal fay veya ters fayda olduğu gibi büyük tsunami beklemek ok gerçekçi olmayacak. Marmara Bölgesi’nde meydana gelecek bir deprem tsunamiden çok daha fazla kayıplara yol açacak. Tsunami olacaktır tabii. Ama bunlar daha çok Marmara Bölgesi’nde, Marmara Denizi içinde, deniz tabanında oluşabilecek heyelanlardan dolayı meydana gelebilecek tsunamiler. Japonya’da, Endonezya’da, açık denizlerde meydana gelen tsunamilerden bahsediliyor ama şanslıyız ki öyle tsunamiler maalesef bizim gündemimiz dışında…”

FUKARALAR ÖLECEK

İstanbul depreminde ilk yıkılacak mahalleler emekçilerin yoğun olarak yaşadığı, yapılaşmanın “yığılma” halinde yaşandığı bölgeler. Kiraların görece düşük olduğu bu bölgelerde emekçiler tabutta gibi yaşıyor.

Bu bölgelerin başında Zeytinburnu geliyor. Zeytinburnu’nda apartmanlar, bir sarsıntı olmaksızın, durup durduk yere yıkılıyor. Avcılar, Pendik, Bağcılar, Güngören gibi semtlerin çoğu bölgeleri her an tabutluk gibi kaçınılmaz kaderi bekliyor. Devlet, belediyeler, herkes bunu biliyor…

Bir zamanlar bunları hatırlatanlar sansürleniyordu. Lakin onların verdiği 30 yıllık süre yarıyı aştı. Discovery Channel bu deprem ihtimalini belgesel bile yaptı! Dikkate alın:

CEVAP VER