Polis müdürlerine kumpas soruşturması

0
482

AKP-cemaat aşkı son bulunca davalar da arka arkaya gelmeye başladı. Kumpas operasyonlarının kilit isimlerinden İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürleri Yurt Atayün ve Ömer Köse hakkında gazeteci Çağdaş Ulus’a komplo kurup tutuklattıkları gerekçesiyle soruşturma başlatıldı.

KCK basın davasından 9 ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye olan Vatan gazetesi muhabiri Çağdaş Ulus’un hukuk mücadelesi sürüyor. Ulus, tahliye olduktan sonra cemaatçi oldukları iddiasıyla tutuklanan eski İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürleri Yurt Atayün, Ömer Köse ile birlikte diğer altı terörle mücadelede görevli polis hakkında suç duyurusunda bulundu.

ÖRGÜT ÜYESİ DEĞİL GAZETECİ

Suç duyurusunu inceleyen savcılık, Çağdaş Ulus’un şikayetini değerlendirmeye alıp, başta Yurt Atayün ve Ömer Köse olmak üzere 6 polis hakkında “görevini kötüye kullandıkları” iddiasıyla soruşturma başlatmak için İçişleri Bakanlığı’ndan izin istedi.

Bakanlık yaptığı inceleme sonunda Atayün, Köse ve diğer görevliler hakkında soruşturma izni verdi. 9 ay cezaevinde kalan Çağdaş Ulus, Köse ve Atayün’ün gazetecilik faaliyetlerini çarpıttığını “yurt dışına çıkış bilgilerini Kuzey Irak’a gitmiş gibi gösterip tutuklanmasına ve hakkında dava açılmasına neden olduklarını” iddia etmişti. Suç duyurusunda ayrıca savcı ve polislerin “suç işlemek amacıyla örgüt kurma”, “suç uydurma”, “resmi belgede sahtecilik” ve “adil yargılamayı etkilemek”, suçlarını işledikleri belirtildi.

6 YILDIR YARGILANIYOR

2011’in Kasım ayında 45 gazeteci ile birlikte tutuklanan Çağdaş Ulus, 9 ay sonraki ilk duruşmada tahliye edildi. Tahliye sonrası Vatan gazetesindeki işine geri dönen Ulus, kendisini tutukluluğa götüren süreci ve sonrasını anlattığı Cemaat İsterse isimli bir kitap yazdı. Ulus’un davasında 6 yıldır karar çıkmazken haziranda yapılacak duruşmada savcının mütalaasını açıklaması bekleniyor.

Öte yandan OHAL nedeniyle hakkında yurtdışı yasağı konulup pasaportu iptal edilen Ulus ve eşi her şeyden habersiz tatile giderken yurtdışına kaçtıkları iddiasıyla Eylül 2016’da havalimanında gözaltına alınmıştı.

  • HİCRAN AYGÜN

CEVAP VER